Health Promotion in Primary Schools of Cyprus - Invitation

[EL]

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία που παρουσίασε ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ), η Κύπρος κατατάσσεται πρώτη μεταξύ όλων των Ευρωπαϊκών χωρών με τα υψηλότερα ποσοστά παιδικής παχυσαρκίας. Η εν λόγω πρωτιά είναι ανησυχητική, αφού πέραν από τις σημαντικές επιπτώσεις στην υγεία και ευεξία των παιδιών, επιβαρύνεται και ο κρατικός προϋπολογισμός της υγείας. Σημαντικοί παράγοντες κινδύνου για την παιδική παχυσαρκία είναι, μεταξύ άλλων, οι διατροφικές συνήθειες και η φυσική άσκηση.

Το σχολείο θεωρείται διεθνώς ιδανικός χώρος και μέσο για την προαγωγή της υγιεινής διατροφής και την εκπαίδευση των μαθητών σε θέματα διατροφής. Το σχολικό κυλικείο αποτελεί αναπόσπαστο μέρος του σχολικού περιβάλλοντος, γι’ αυτό και η διασφάλιση της παροχής υγιεινών τροφών επιτρέπει την ενίσχυση θετικών μηνυμάτων που πρέπει να δίδονται και στην τάξη.

Ταυτόχρονα, η λειτουργία του προγράμματος για παροχή γεύματος στα παιδιά ολοήμερων ∆ημοτικών σχολείων στην Κύπρο μπορεί να συμβάλει στην υιοθέτηση της ισορροπημένης διατροφής, αφού μέσα από την εφαρμογή του προγράμματος εξασφαλίζεται η προμήθεια τροφίμων και πρώτων υλών και η ποιότητα των παρεχόμενων γευμάτων. Παρόλα αυτά λύση στο πρόβλημα της διατροφής των παιδιών στο σχολικό περιβάλλον δεν έχει βρεθεί. Επομένως, πέραν από το σχολείο, η οικογένεια, το φιλικό περιβάλλον και η ευρύτερη κοινωνία επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό τη διαμόρφωση των διατροφικών συνηθειών των παιδιών. Ο ρόλος τους στην αγωγή υγείας θεωρείται καθοριστικός.

Εξάλλου, μέτρα πρωτογενούς πρόληψης όπως η δημιουργία ενός υποστηρικτικού περιβάλλοντος μέσω της επαρκούς συνεργασίας μεταξύ υπηρεσιών μπορούν να συμβάλουν στην επίτευξη της προαγωγής της δημόσιας υγείας. Ταυτόχρονα, πρωτοποριακά προγράμματα οικονομικής ενίσχυσης καλής ποιότητας τροφής και παροχή καθορισμένων επιλογών διατροφής μπορούν να βελτιώσουν την υπάρχουσα κατάσταση. Ο προσεκτικός καθορισμός και η εφαρμογή πολιτικών και δράσεων σε μικρές ηλικίες στα σχολεία θα εξασφαλίσουν υψηλού επιπέδου προστασία της υγείας του ανθρώπου, μακροπρόθεσμα.

Download the Invitation here [PDF]