Metabolomics in population health studies

– July 7, 2017
Health Promotion in Primary Schools of Cyprus

[EL]

Ερευνητές του Διεθνούς Ινστιτούτου Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία, του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου δημοσίευσαν τα πρόσφατα ερευνητικά τους αποτελέσματα στο διεθνές έγκριτο επιστημονικό περιοδικό Journal of Proteome Research (ACS Publications). Η έρευνα αξιολόγησε τη χρήση εργαλείων μη στοχευμένης μεταβολομικής ανάλυσης συνδέοντας την έκθεση σε εξωτερικούς περιβαλλοντικούς παράγοντες, όπως τα χημικά παραπροϊόντα απολύμανσης (τριαλογονομεθάνια) με μεταβολικά χαρακτηριστικά διαβητικών τύπου II (http://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.jproteome.6b01061). Η παρούσα μελέτη είναι από τις ελάχιστες στη διεθνή βιβλιογραφία που εφαρμόζει υψηλής ανάλυσης τεχνολογίες -omics για τo χαρακτηρισμό του μεταβολικού αποτυπώματος σε συνδυασμό με τη στοχευμένη ανάλυση βιοδεικτών περιβαλλοντικών χημικών σε ανθρώπινα βιολογικά δείγματα. Παρά τη διερευνητική φύση της μελέτης, με την εφαρμογή μεταβολομικών εργαλείων αναλύθηκε η σχέση μεταξύ περιβαλλοντικών παραγόντων και ενδογενών μεταβολιτών που σχετίζονται με βιοχημικά μονοπάτια που πιθανώς να επηρεάζονται από την παθογένεια διαβήτη τύπου II. Η όλο και αυξανόμενη εφαρμογή μεταβολομικών εργαλείων σε πληθυσμιακές μελέτες αναμένεται να βελτιώσει σημαντικά την κατανόηση χρόνιων μεταβολικών νοσημάτων.

Αναφορά: Xanthi D. Andrianou, Pantelis Charisiadis and Konstantinos C. Makris, 2017. Coupling Urinary Trihalomethanes and Metabolomic Profiles of Type II Diabetes: A Case-Control Study. J. Proteome Res., Article ASAP, DOI: 10.1021/acs.jproteome.6b01061