26ο Επιστημονικό Συνέδριο ΕΕΕΟ, Καλαμάτα

Το 26ο Συνέδριο της Ελληνικής Εταιρείας της Επιστήμης των Οπωροκηπευτικών (ΕΕΕΟ) πραγματοποιήθηκε, καθ΄ ομολογία των συνέδρων και θεσμικών παραγόντων, με επιτυχία στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου Elite City Resort στην πόλη της Καλαμάτας τη χρονική περίοδο από 15 έως και 18 Οκτωβρίου του 2013 με γενικό κομβικό θέμα «Η Παραγωγή των Οπωροκηπευτικών ως Μοχλός Εξόδου της Χώρας από την Οικονομική Κρίση». Την κύρια ευθύνη της διοργάνωσης είχε η Σχολή Τεχνολογίας Γεωπονίας και Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής του ΤΕΙ Πελοποννήσου (πρώην ΤΕΙ Καλαμάτας) μαζί με την ΕΕΕΟ. Συνδιοργανωτές του Συνεδρίου ήταν η Γενική Διεύθυνση Φυτικής Παραγωγής του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, η Περιφέρεια Πελοποννήσου δια της Περιφερειακής Ενότητας Μεσσηνίας, το ΓΕΩΤ.Ε.Ε. η Ιερά  Μητρόπολη Μεσσηνίας και ο Δήμος Καλαμάτας. Το Συνέδριο τέθηκε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων. Τους πάνω από 250 συνέδρους καλωσόρισε ο Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής Ομότιμος Καθηγητής και πρώην Πρόεδρος του ΤΕΙ Πελοποννήσου Δρ Ανδρέας Κανάκης και απηύθυναν χαιρετισμούς: εκπρόσωπος του Μητροπολίτη, ο Αντιπεριφερειάρχης Πελοποννήσου κ. Παναγιώτης Αλευράς, η Αντιπεριφερειάρχης Πελοποννήσου κα Κωνσταντίνα Νικολάκου, ο εκπρόσωπος του κόμματος ΔΗΜΑΡ κ. Θεοχαρόπουλος Αθανάσιος, ο Πρόεδρος του ΤΕΙ Πελοποννήσου κ. Δημήτριος Βελισσαρίου, ο εκπρόσωπος του Δημάρχου κ. Νικόλαος Μπασακίδης, ο εκπρόσωπος του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Αγγελάκης Κωνσταντίνος, ο Πρόεδρος του ΓΕΩΤ.Ε.Ε. κ. Μάμαλης Σπύρος, και ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου Μεσσηνίας κ. Μανιάτης Δημήτριος. Αναγνώστηκαν οι χαιρετιστήριες επιστολές της Α. Παναγιότητας του Μητροπολίτη Νέας Ρώμης και Οικουμενικού Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίου και του πρώην Υφυπουργού κ. Δημήτρη Κουσελά. Την έναρξη των εργασιών του Συνεδρίου κήρυξε ο Πρόεδρος της ΕΕΕΟ κ. Βασιλακάκης Μιλτιάδης. Στο Συνέδριο παρουσιάστηκαν 262 πρωτότυπες επιστημονικές εργασίες, εκ των οποίων 101 με τη μορφή προφορικών εισηγήσεων και 161 με τη μορφή των γραπτών ανακοινώσεων. Από τις προφορικές εισηγήσεις 17 παρουσιάστηκαν από ειδικά προς τούτο προσκαλεσμένους ομιλητές εκ των οποίων 6 ήταν γενικού και 11 ειδικού περιεχομένου. Οι παραπάνω ανακοινώσεις έλαβαν χώρα σε 25 συνεδρίες και κάλυπταν γνωστικά πεδία της δενδροκομίας, της λαχανοκομίας, της αμπελουργίας, της ανθοκομίας και αρχιτεκτονικής τοπίου καθώς και των αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών και οι οποίες αφορούσαν κατά κύριο λόγο: α) στο ίδιο το φυτό, ως αυτοτελή οντότητα π.χ. γενετική βελτίωση, φυσιολογικές διεργασίες, βιοχημικές αντιδράσεις, βιοτεχνολογικές παρεμβάσεις κ.λπ. β) στο περιβάλλον στο οποίο αναπτύσσεται το φυτό, δηλαδή το έδαφος, το νερό, οι παράμετροι του κλίματος, τα θερμοκήπια κ.λπ. γ) στην ορθολογική χρήση των εισροών στη φυτική παραγωγή π.χ. πολλαπλασιαστικό υλικό, λιπάσματα, φυτοφάρμακα, καύσιμα, αυξητικοί παράγοντες κ.λπ. δ) στις καλλιεργητικές τεχνικές και μεθοδολογίες, ε) στις διεργασίες που λαμβάνουν χώρα στο ίδιο το προϊόν σε μετασυλλεκτικό και μεταποιητικό επίπεδο και στ) στη διαιτητική αξία των φρούτων και των λαχανικών και τη συμβολή τους στη διατήρηση της καλής υγείας των ανθρώπων. Εκτενέστερες εισηγήσεις παρουσιάστηκαν από διαπρεπείς στο χώρο της γεωπονικής επιστήμης και της επιστήμης των τροφίμων ερευνητές, προσκεκλημένους προς τούτο από την Οργανωτική Επιτροπή, όπως ήταν για παράδειγμα: τα μέλη ΔΕΠ και μέλη ΕΠ των ΑΕΙ John Fellman, Ξυλογιάννης Χρήστος, Παναγιωτάκος Δημοσθένης, Χατζόπουλος Πολυδεύκης, Φυσαράκης Ιωάννης, Ακουμιανάκης Κώστας, Φουντάς Σπυρίδων, Δόρδας Χρήστος και Πετρόπουλος Δημήτριος, οι Ερευνητές του ΕΘΙΑΓΕ Χαρτζουλάκης Κώστας και Μπλέτσος Φώτης, η Διευθύντρια του Ινστιτούτου Γεωργικών Ερευνών Κύπρου Δώρα Χειμωνίδου και οι υπηρεσιακοί παράγοντες του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και της Περιφέρειας Πελοποννήσου Φερματζής Γιάννης, Παρασκευόπουλος Αντώνιος και Κυριακόπουλος Ιωάννης.

Οι σύνεδροι είχαν την ευκαιρία, την ημέρα της εκπαιδευτικής εκδρομής, να επισκεφθούν και να ξεναγηθούν στο χώρο της Αρχαίας Μεσσήνης και να θαυμάσουν τα εκεί αρχαιολογικά ευρήματα. Την ίδια ημέρα επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν τόσο σε μονάδες μεταποίησης γεωργικών προϊόντων όσο και σε σύγχρονες μονάδες θερμοκηπιακών καλλιεργειών ανθέων και λαχανικών. Την τελευταία ημέρα των εργασιών του Συνεδρίου οργανώθηκε στρογγυλή τράπεζα με κύριο αντικείμενο τη «Συνεργασία – Συνέργεια Ερευνητικών και Παραγωγικών Φορέων στον Πρωτογενή Τομέα» όπου έλαβε χώρα ευρύτατος διάλογος μεταξύ των ενδιαφερομένων φορέων και ιδιωτών.

Κατά τη λήξη του Συνεδρίου ο Πρόεδρος της Ο.Ε. καθηγητής Ανδρέας Κανάκης ευχαρίστησε όλους τους συνέδρους για την ενεργή συμμετοχή τους στις εργασίες και τους ευχήθηκε να αξιοποιήσουν τόσο αυτοί όσο οι θεσμικοί παράγοντες της Πολιτείας τα αποτελέσματα των επιστημονικών ανακοινώσεων.

Εκτίμηση της Οργανωτικής Επιτροπής αλλά και πλείστων συνέδρων είναι ότι από την όλη διαδικασία οι στόχοι του συνεδρίου που ήταν αφενός η ενημέρωση επί των νεώτερων εξελίξεων στη γεωπονική επιστήμη, τόσο των συνέδρων όσο και εκείνων που με διάφορες ιδιότητες παρακολούθησαν τις εργασίες, και αφετέρου η κατάδειξη ότι όντως η παραγωγή των οπωροκηπευτικών μπορεί να αποτελέσει μοχλό εξόδου της χώρας μας από την κρίση επιτευχθήκαν.

Τέλος, η Γενική Συνέλευση της ΕΕΕΟ έκανε δεκτή την πρόταση του καθηγητή κ. Νάνου Γεωργίου και το επόμενο (27ο) Συνέδριο να πραγματοποιηθεί στο Βόλο με ευθύνη της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ  ΕΠΙΤΡΟΠΗ  ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Κανάκης Ανδρέας,                    Τ.Ε.Ι. Πελοποννήσου, Πρόεδρος

Κώτσιρας Αναστάσιος,            Τ.Ε.Ι. Πελοποννήσου, Αντιπρόεδρος Α’

Βασιλακάκης Μιλτιάδης,        Α.Π.Θ., Πρόεδρος της Ε.Ε.Ε.Ο. Αντιπρόεδρος Β’