23ο Επιστημονικό Συνέδριο, Χανιά

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε από 23-26 Οκτωβρίου 2007 στα Χανιά το 23ο επιστημονικό συνέδριο της Ελληνικής Εταιρείας της Επιστήμης των Οπωροκηπευτικών (ΕΕΕΟ) με θέμα ‘Η Αγροτική Παραγωγή στο Νέο Ευρωπαϊκό Περιβάλλον’, που οργάνωσε το Ινστιτούτο Ελιάς και Υποτροπικών Φυτών Χανίων του ΕΘΙΑΓΕ, επιβεβαιώνοντας για  άλλη μια φορά την συμβολή του τόσο στην διάδοση όσο και στην δημιουργία νέας επιστημονικής γνώσης, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων. Τους συνέδρους καλωσόρισε στα Χανιά ο πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής Δρ. Κων/νος Χαρτζουλάκης, Δ/ντής του Ινστιτούτου Ελιάς & Υποτροπικών Φυτών Χανίων, ενώ χαιρετισμούς απηύθυναν ο πρόεδρος της ΕΕΕΟ καθηγητής κ. Μιλτ. Βασιλακάκης, ο Νομάρχης Χανίων κ. Γρ. Αρχοντάκης, η αναπλ/τρια Γεν. Διευθυντού του ΕΘΙΑΓΕ κα Μ. Μαθιούδη, ο πρόεδρος της ΓΕΣΑΣΕ κ. Γ. Γωνιωτάκης, οι βουλευτές κ. Στ. Νικηφοράκης, Μαν. Βολουδάκης και Μαν. Σκουλάκης, ενώ την έναρξη του συνεδρίου κήρυξε ο υφυπουργός ΥΠΑΑΤ κ. Κων/νος Κιλτίδης. Στο συνέδριο συμμετείχαν πάνω από 320 ερευνητές, πανεπιστημιακοί, γεωτεχνικοί, φοιτητές και αγρότες. Στο συνέδριο  παρουσιάσθηκαν εισηγήσεις από ειδικούς επιστήμονες για τις σύγχρονες τάσεις στην αγροτική παραγωγή, όπως οι μελλοντικές εξελίξεις μετά την τελευταία μεταρρύθμιση της ΚΑΠ, η ορθολογική χρήση του νερού στην γεωργία, οι νέες τάσεις στις θερμοκηπιακές καλλιέργειες κηπευτικών, την αμπελουργία,, την ανθοκομία και την αρχιτεκτονική τοπίου και 265 ερευνητικές εργασίες (120 προφορικές και 145 γραπτές) σε θέματα σχετικά με την επιστήμη των οπωροκηπευτικών, που καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα θεμάτων όπως οι καλλιεργητικές τεχνικές, ο πολλαπλασιασμός και η γενετική βελτίωση, η φυσιολογία, η θρέψη και άρδευση, η φυτοπροστασία, η μετασυλλεκτική φυσιολογία, η βιοτεχνολογία και βιολογική καλλιέργεια.

Στόχος του συνεδρίου ήταν να δοθεί η δυνατότητα στους επιστήμονες (μέλη ΔΕΠ Γεωπονικών Σχολών και Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, ερευνητές ΕΘΙΑΓΕ και άλλων ερευνητικών φορέων) να παρουσιάσουν τα πρόσφατα αποτελέσματα των ερευνών τους, να ενημερωθούν για την ερευνητική δραστηριότητα των συναδέλφων τους και να ανταλλάξουν απόψεις μεταξύ τους. Επίσης να ενημερωθούν όσοι ασχολούνται με τα οπωροκηπευτικά (γεωπόνοι του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων καθώς και άλλων υπηρεσιών του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα, επιχειρηματίες και αγρότες) για τις τελευταίες επιστημονικές εξελίξεις σχετικά με την δενδροκομία, τα κηπευτικά, την αμπελουργία και την ανθοκομία με ιδιαίτερη έμφαση σε επιστημονικά θέματα που απασχολούν την ελληνική αγροτική παραγωγή σε ένα ευρωπαϊκό και όχι μόνο ανταγωνιστικό περιβάλλον. Η σημασία των κλάδων της αγροτικής παραγωγής για την εθνική οικονομία είναι γνωστή σε όλους.

Την Πέμπτη 25/10/2007 οι σύνεδροι επισκέφθηκαν ύδροπονική καλλιέργεια αγγουριού σε θερμοκήπιο, καλλιέργεια αβοκάντο και ελιάς στην Κίσσαμο, βιολογική καλλιέργεια τομάτας σε θερμοκήπιο, καλλιέργεια σταμναγκαθιού και ασκρόλιμπου στην Γραμβούσα. Επίσης επισκέφθηκαν το σύγχρονο συσκευαστήριο κηπευτικών του Αγροτικού Συνεταιρισμού στο Πλάτανο και την μονάδα εμφιάλωσης και εμπορίας λαδιού ‘Ρενιέρης’ στην Κίσσαμο.

Κατά τη λήξη του συνεδρίου ο πρόεδρος της Ο.Ε. Δρ. Κ. Χαρζουλάκης, αφού ευχαρίστησε όλους για την συμμετοχή τους ευχήθηκε ότι τα αποτελέσματα του συνεδρίου θα αξιοποιηθούν προς όφελος των αγροτών αλλά και της εθνικής οικονομίας γενικότερα.