24ο Επιστημονικό Συνέδριο, Βέροια

Tο 24ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ελληνικής Εταιρείας της Επιστήμης των Οπωροκηπευτικών πραγματοποιήθηκε στη Βέροια, με μεγάλη επιτυχία, στις 20-23 Οκτωβρίου 2009, με τη συνεργασία της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Ημαθίας, του Δήμου Βέροιας και την ευγενική χορηγία του ΓΕΩΤΕΕ, αγροτοβιομηχανικών και φυτωριακών επιχειρήσεων, Αγροτικών Συνεταιρισμών και επιχειρήσεων αγροτικών εφοδίων του Νομού. Στο συνέδριο, που αποτελεί την κορυφαία ανά διετία εκδήλωση της ΕΕΕΟ, συμμετείχαν ερευνητές από Iνστιτούτα του ΕΘΙΑΓΕ, Πανεπιστήμια και Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας, φοιτητές, γεωπόνοι των Διευθύνσεων Γεωργίας, παραγωγοί και άλλοι ενδιαφερόμενοι για τους τομείς Δενδροκομία, Αμπελουργία, Ανθοκομία και Λαχανοκομία.

Διακόσιοι εβδομήντα σύνεδροι από την Ελλάδα και την Κύπρο παρευρέθηκαν στο συνέδριο στο οποίο ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα εβδομήντα οκτώ (78) προφορικών και εκατόν σαράντα τεσσάρων (144) γραπτών πρωτότυπων ερευνητικών εργασιών.

Το συνέδριο διεξάχθηκε στο Ξενοδοχείο “Αιγές Μέλαθρον” στη Βέροια. Κατά την τελετή έναρξης χαιρετισμούς απηύθυναν η πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής και Διευθύντρια του Ινστιτούτου Φυλλοβόλων Δένδρων Νάουσας του ΕΘΙΑΓΕ Δρ Ειρήνη Καραγιάννη-Σγουρού, ο Νομάρχης Ημαθίας κ. Κ. Καραπαναγιωτίδης, ο αντιδήμαρχος Βέροιας, ο εκπρόσωπος του Γεωτεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, η πρόεδρος του Συλλόγου Γεωπόνων Ημαθίας, με επιστολή του ο πρόεδρος του ΔΣ του ΕΘΙΑΓΕ και ο πρόεδρος της ΕΕΕΟ, καθηγητής ΑΠΘ Μιλτιάδης Βασιλακάκης.

Το συνέδριο ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του εκλιπόντος Γεωπόνου Νικόλαου Ψυλλάκη, για το σημαντικό έργο του οποίου έγινε σύντομη παρουσίαση από το Διευθυντή του Ινστιτούτου Υποτροπικών Φυτών & Ελιάς Χανίων Δρα Κ. Χαρτζουλάκη.

Ο τίτλος του συνεδρίου ήταν “Η Συμβολή των Οπωροκηπευτικών στην Εθνική Οικονομία και την Υγεία του ανθρώπου”.

Τρεις διακεκριμένοι προσκεκλημένοι επιστήμονες έδωσαν σχετικές εισαγωγικές ομιλίες: ο καθηγητής Αγροτικής Οικονομίας και Κοινωνιολογίας του ΑΠΘ κ. Γ. Δαουτόπουλος με θέμα “Για μια στρατηγική στα Οπωροκηπευτικά”, ο καθηγητής της Σχολής Τεχνολογίας Τροφίμων και Διαιτολογίας ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης κ. Α. Κυριτσάκης με θέμα “Η σημασία των φρούτων, των λαχανικών και του παρθένου ελαιόλαδου στη διατροφή και την υγεία, ο λειτουργικός ρόλος του ελαιόλαδου” καθώς και η διατελέσασα τακτική ερευνήτρια του ΕΘΙΑΓΕ Δρ Χάϊδω Λέντζα-Ρίζου με θέμα “Υπολείμματα φυτοφαρμάκων στα γεωργικά προϊόντα”.

Κατά τη διάρκεια της ημερήσιας εκδρομής οι σύνεδροι επισκέφθηκαν δύο μεγάλες αγροτοβιομηχανικές επιχειρήσεις: το εργοστάσιο μεταποίησης ροδακίνων, αχλαδιών κ.ά της εταιρείας ΑΛΜΜΕ στην Κουλούρα Ημαθίας καθώς και την επιχείρηση παραγωγής πολλαπλασιαστικού υλικού λαχανοκομικών ειδών AGRIPLANT στο Κλειδί Ημαθίας. Στο πλαίσιο της εκδρομής δόθηκε η ευκαιρία στους συνέδρους να μεταβούν στους περίφημους αρχαιολογικούς τόπους της περιοχής και να ξεναγηθούν στα υπέροχα Μουσεία των Αιγών και της Πέλλας.

Κατά την τελευταία ημέρα παρουσιάστηκαν εργασίες γενικού ενδιαφέροντος, έγινε ο απολογισμός των εργασιών του συνεδρίου και αποφασίστηκε το επόμενο συνέδριο της ΕΕΕΟ να διοργανωθεί στη Λεμεσό Κύπρου από το Τμήμα Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας & Επιστημών Τροφίμων του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, το 2011.